דק איפאה הוא גולת הכותרת בכל מה שקשור לדקים לגינה.
דקים הם בעצם משטחים מעץ המותקנים במקום או מעל ריצוף קיים. כל משטחי הדק בכל המקומות נבנים בצורה דומה, בין אם במרפסת או בגינה, בין אם בונים דק איפאה או דק אורן.

בניית דקים – שלבי העבודה

ראשית יש להכין את הקרקע ולצקת בה יסודות, לאחר מכן יש להכין תשתית נושאת של עמודי הגבהה וקורות רוב במרווחים קצובים, ועל קורות הרוחב מתקינים את לוחות הדק. אחד מסוגי העצים הטובים ביותר לבניית דקים לגינה, למרפסת, או מסביב לבריכה הוא עץ איפאה. עץ האיפאה מקורו ביערות הגשם בברזיל והוא בעל צבע חום שוקולד עשיר. תכונות העץ הן קשיות ועמידות בפני תנאי מזג האוויר והם אלו שגורמים לפופולאריות הגדולה של דק איפאה.

דקים הם דרך נפלאה לעצב שטחים חיצוניים כגון גינות, מרפסות גדולות, מרפסות גג, או ביחידת דיור ממכולה שהוסבה לאחר פריקת מכולות או משטח מסביב לבריכה. משטח דק, בנוסף להיותו פיתרון עיצובי, מעניק גם פיתרון פרקטי עבור כל אלו שמעדיפים להימנע מהטיפול המייגע בדשא.

היתרונות העיקריים של דק מעץ איפאה:

הזכרנו קודם כי אחת מתכונות העץ היא הקשיות שלו.
התוצאה היא דק עמיד מאוד בפני שחיקה, שריטות, פגיעות וכו’. לכן, במידה ועל משטח הדק שלכם תהיה פעילות רבה של ילדים, רהיטים וכו’ – עץ איפאה הוא הבחירה האידיאלית.

עמידות בפני רטיבות
כיון שמדובר בעץ שמקורות ביערות הגשם בברזיל – האיפאה מסוגל להתמודד היטב עם לחות לאורך זמן.

עמידות בפני מזיקים
הן בגלל קשיותו והן בגלל הרכבו הכימי, עץ איפאה דוחה מזיקים ואינו נפגע מהם. בניגוד לדק אורן , הדורש חיטוי לפני ההתקנה (פעולה הגורמת לצבע לוחות העץ להפוך לירקרק), עץ איפאה יישאר שלם ואיכותי לאורך שנים רבות.

מראה אחיד
עץ איפאה הוא בעל מראה אחיד, חלק ולכן גם נראה יפה ויוקרתי יותר. אין לו “עיניים” שנוהגות לצבור לחות, ליצור עיוותים בעץ, להתפרק ולכן בסופו של דבר חייבים ללטש את כל משטח הדק.

לעץ איפאה יש מבחר גוונים של חום שוקולד עשיר, היוצרים את המראה היוקרתי.

 

גלריית פרוייקטים של דקים מעץ טבעי באתר שלנו

למרות היתרונות החשובים, יש גם כמה חסרונות לדק מעץ איפאה:

צורך בתשתית חזקה
מכיון שעץ האיפאה קשה מאוד, ההתרחבות וההתכווצות שלו, כתוצאה ממזג אוויר חם או קר, מפעילות לחץ רב על התשתית. כדי למנוע עיוותים בדק איפאה, יש לבנות תשתית צפופה וחזקה יותר.

רגיש לשמש
עץ האיפאה רגיש לקרינת השמש ולכן חשיפה ממושכת של הדק לשמש, עלולה לשנות את צבעו החום העשיר לאפור חיוור. לכן כדאי להתקין את דק האיפאה במקומות בהן החשיפה לשמש מועטה, או תחת קירוי.

הצורך בתחזוקה
כדי לשמור על צבעו העשיר של דק האיפאה, יש לטפל בו בשמן מיוחד לדקים מסוג איפאה. בדרך כלל דק איפאה דורש תחזוקה של פעם בשנה.

מחיר יקר יחסית לשאר סוגי הדקים
מחירו של דק איפאה גבוה יחסית לדקים אחרים. איכות העץ עצמו, התחזוקה שלו והתשתית החזקה – כל אלו הופכים את המחיר הכולל של התקנת דק איפאה לגבוהה יותר משאר הדקים.

למרות החסרונות, דק איפאה הוא אחד מהדקים היפים והאיכותיים הקיימים היום בשוק, בעלי מראה יוקרתי ומעוצב ואיכות ששומרת על הדק שלכם חזק ועמיד לאורך זמן רב.